Какво изниква в съзнанието ви, когато помислите за „геометричен дизайн“? Връхлита ли ви вълна от спомени от дни в училище? Опитвате ли се да разберете как това, което сте научили от транспортирите и учебниците по математика, може да повлияе на вашия декор?
Геометричният интериорен дизайн не е така сух като материала по математика. Тук формите говорят, обагрени в цветове освен, че носят и настроение могат да създават и схематично разпределение.
Веднага се сещам за тази невероятна съвършена композиция на Кандински, жив пример за невероятен ум и съчетание на фигури и цветове.
Ето как да разберете и упражнявате тенденцията. Къде можем да ги използваме:
Последното нещо, за което трябва да се притеснявате е как и в кои стаи да поставите тези мотиви. Те ще паснат по естествен начин във всяко помещение, като най – често са използвани за декорация на стени, или като акцентни елементи. Помислете за шарени декоративни възглавници, покривала за дивана или килими, които да бъдат с геометрични шарки.
КАКВИ СА ГЕОМЕТРИЧНИ ФОРМИ?
Точки, линии, повърхности, форма, ъгли – всички думи, свързани с геометрията, било то в класната стая или в света на дизайна. По принцип геометричните форми винаги се връщат към едно нещо – форма. Но да знаеш как да ги включиш в интериора си означава ли да знаеш отговора на какво точно е геометрична форма?
Геометричните форми и шарки (формирани от поредица от геометрични фигури) са навсякъде. Те могат да бъдат двуизмерни или триизмерни. Те могат да бъдат ъглови или могат да бъдат гладки като дъга. Кръговете, овалите и полумесеците са толкова геометрични, колкото триъгълници, квадратчета и шестоъгълници, въпреки че е често срещано погрешно схващане, че геометричните форми в интериорния дизайн винаги се състоят от силни, режещи линии. Без да се задълбочаваме прекалено с уроци по геометрия, нека преминем към „виновниците“ за нашата тема – формите.
ВИДОВЕ ГЕОМЕТРИЧНИ ФОРМИ И МЯСТОТО ИМ В ИНТЕРИОРНИЯ ПРОЕКТ
Повечето хора вече имат в някаква степен геометричен декор на дома, но за да увеличите акцента, започнете с няколко прости геометрични шарки, които се отличават с някой от тези класически претенденти:
КВАДРАТИ
Когато гледате изображения на геометричен дизайн, е лесно да влезете в текстилни щампи, а не във формите на ключови мебели и аксесоари в стаята и тяхната вродена геометрия. Страничните маси, огледалата, килимите, възглавничките и дори кутиите за тъкани обикновено са представени като силен едър квадрат или куб в ръст. Повторете тази позиция из стаята и ще създадете по – фин геометричен модел.
ТРИЪГЪЛНИЦИ
Една от иконите в геометричния дизайн. Моделите с триъгълници са уверени и динамични и ще накарат вашата стая да се зареди с енергия. Опитайте се да не смесвате прекалено много различни видове триъгълник в едно и също пространство, защото може бързо да се затрупа. Много по – ефективно е да се придържате към едно или две и да ги използвате пестеливо.
КРЪГОВЕ
Стигнахме и до моят фаворит. От най – далечни времена кръгът е служил за означаване на цялост. Кръгът е един от най – разпространените елементи на митологическата символика, изразяващ идеите за единство, безкрайност и висше съвършенство. Той символизира небето в неговото кръгообразно и неизмеримо движение. Това движение без начало и без край олицетворява от своя страна времето. Като емблема на космическото небе, кръгът е знак за неговата активност, за отношенията му със земята и за ролята му на провидение. Кръгът е символ на преградата между културно – усвоеното пространство от природата и Хаоса. Подобно на квадратите, изненадващо лесно е да направите кръгли геометрични шарки в интериора си. Масите за кафе могат да бъдат кръгли, удължени кръгове, а огледалата и килимите се предлагат в богат асортимент от кръгли форми. Един кръгъл акцент на стената, а защо не и висящо от тавана осветително тяло също би доближило до съвършенство излъчването на помещението.
ШЕСТОЪГЪЛНИЦИ
Древните гърци са известни като ранни откриватели на геометричния дизайн в интериора с това как постигат структура и спокойствие. Но определени форми като шестоъгълника винаги ще се възприемат малко по – дръзко. Напоследък обаче тази фигура буквално заля интериорния дизайн. Виждам я под формата на гръбче за кухня, където все по – често наблюдаваме премахването на закрити горни шкафове, заменени от открити лавици. Виждаме ги в подовите настилки, където хармонично преминават в естествен паркет или друг вид под и веднага ще забележите ефекта, който имат върху личността на стаята. Те са и в банята и в спалното помещение и не рядко са близо до нас под формата на помощна масичка или стенен шестоъгълен рафт.
КАК ДА СТИЛИРАМЕ ГЕОМЕТРИЧЕСКИ МЕБЕЛИ В ДОМАШНИЯ ДЕКОР
Почти всички видове геометричен модел, когато се използват масово, обикновено са свързани с три естетически стила – Арт Деко, Среден век и Съвременен. Тук можете да си позволите да оформите стая с множество видове форми и шарки, но все пак е важно да не излизате зад борда и някоя от фигурите да отнеме на помещението заслужените аплодисменти. Твърде много препратки към геометричния дизайн означават, че манджата е пресолена. Придържайте се към една категория на формата и повтаряйте в цялата стая – това е един от начините да направите геометричен модел по достоен за изявление начин.
Внимавайте да запазите съотношението в полза на вашите преобладаващи предпочитания за стил само с няколко кимания към геометрична форма. Полезно е да имате повече от един пример за форма, тъй като това ще помогне за смесването и поне един да бъде кръгъл – омекотените му краища отговарят на по – традиционен интериор. И не забравяйте, че можете да противодействате на съвременната природа на геометрична форма с цветова палитра и принт. Помислете за класическа, завъртяно плисирана възглавница като пример, който е типичен геометричен кръг по форма, но централният бутон, събраната материя и пастелният или неутрален цвят променят изцяло характера си.
Въпреки това, стилизирайки интериора си, не забравяйте винаги да отчитате ефекта на архитектурните форми, които вече присъстват във вашата стая. Дъските на паркета или дюшемето – ви дават правоъгълници, прозорците могат да ви дадат квадрати, правоъгълници или кръгове, стълбищата могат да изрежат форма на трапец в стаята, вратичките въвеждат правоъгълници и дори таваните играят роля. Затова погледнете нагоре, погледнете надолу и се огледайте, отбележете тяхното влияние и след това решете правилно уравнението, за да видите как всички те се добавят във вашата схема.
Накрая за десерт нека почерпим вдъхновение от световно признатите в областта на дизайна – Патриция Уркуиола, която е виртуоз в съчетанието на формите и цветовете.
Благодаря, че беше с мен в поредното интериорно приключение.
Ако блогът ми ти харесва, моля да ми помогнеш да докосвам повече хора с вдъхновяващи идеи за красив и спокоен живот. Сопдели статията с приятели или я харесай от бутоните отдолу.
Благодаря!